بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسوندسته: پزشکی 

فرمت فایل: doc 
حجم فایل: 36 کیلوبایت 
تعداد صفحات فایل: 18 

بیماری پاركینسون یك بیماری دستگاه عصبی مركزی در بزرگسالان مسن تر كه مشخصه آن سفتی عضلانی پیشرونده تدریجی ، لرزش و از دست رفتن مهارت های حركتی است


خرید

بیماری پارکینسون

بیماری پاركینسون یك بیماری دستگاه عصبی مركزی در بزرگسالان مسن تر كه مشخصه آن سفتی عضلانی پیشرونده تدریجی ، لرزش و از دست رفتن مهارت های حركتی است . این اختلال هنگام رخ می دهد كه نواحی خاصی از مغز توانایی خود در تولید دوپامین (یكی از ناقلین عصبی در مغز) را از دست می دهند.

پاركینسون از جمله بیماریهای مغز و اعصاب در سنین بعد از ‪ ۶۰سالگی است از هر ‪ ۱۰۰نفر بالای ‪ ۶۰سال یك نفر به پاركینسون مبتلا می‌شوند.البته این بیماری گاه در افراد جوانتر هم دیده می‌شود كه پنج تا ‪ ۱۰درصد بیماران را تشكیل می‌دهند.

بعد از آلزایمر، پاركینسون شایع‌ترین بیماری مخرب اعصاب به حساب می‌آید پاركینسون بیماری مزمن و پیشرونده‌ای است كه در آن سلولهای ترشح‌كننده دوپامین در جسم سیاه در مغز می‌میرند و در فقدان دوپامین حركات بدن نامنظم می شود.

پاركینسون بر اساس دو علامت یا بیشتر از چهار علامت اصلی بیماری مشخص می شود. ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت ، كندی حركات ، سختی و خشك شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل این چهار علامت اصلی را تشكیل می‌دهند.

در مراحل اولیه بیماری، ارتعاش اندام ملایم و معمولا در یك طرف بدن وجود دارد و احتیاجی نیز به درمان ندارد اما با پیشرفت بیماری فردی كه دست لرزان خود را در جیب یا پشت خود پنهان می‌كند یا چیزی را برای كنترل ارتعاش مدام در دست می‌گیرد، دیگر قادر به پنهان كردن لرزشهای شدید اندام به ویژه به هنگامی كه می‌خواهد تمركز بیشتری به خود دهد نیست.

لرزش معمولا بیش از هر محدودیتی تاثیر منفی بر روان بیمار دارد. كم كم تكه كردن غذا ، لباس پوشیدن ، اصلاح و استحمام وقت زیادی از بیمار می‌گیرد حركات بیمار مثل نشستن و برخاستن از صندلی و راه رفتن او اهسته می‌شود و بیمار حالت قوز پیدا می‌كند، صدای او یكنواخت و نگاه او خیره و بدون احساس می‌شود.

پیشرفت پاركنیسون معمولا تدریجی است و سرعت آن از فردی به فرد دیگر فرق می‌كند.

هدف از درمان بیماران با داروی ال‌دوپا، جلوگیری از ناتوان شدن و از كار افتادگی بیمار مبتلا است. اغلب این بیماران نیازمند دریافت داروهای اعصاب و روان نیز هستند.

در چنین روزی در سال ‪” ۱۸۶۳هوگو مونشتربرگ” روان شناس و فیلسوف آلمانی الاصل آمریكایی، یكی از پیشگامان رفتار گرایی و یكی از بنیانگذاران طب كار و پزشكی صنعتی متولد شد.

او یكی از نخستین كسانی است كه به تاثیرات فیزیكی و اجتماعی بر نیروی كار و مشكلات و خستگی كارگران توجه كرد.

تا پیش از ساخت داروی “ال -دوپا” در ‪ ،۱۹۶۸درمان بیماری پاركینسون از طریق جراحی پدانكولوومی انجام می‌شد.

فهرست مطالب:

علایم شایع

پیشرفت بیماری پارکینسون

علل

عوامل افزایش دهنده خطر

کمبود اسید فولیک عاملی برای بروز آلزایمر و پارکینسون

پیشگیری

عوارض احتمالی

اصول كلی

داروها

فعالیت

رژیم غذایی

ردپای بیماری در خانواده

صدمات محیطی

دارودرمانی:

نقش مکمل‌ها در درمان چیست ؟:


خرید
برچست ها : ,,,,,,